Drugi tydzień ciąży

Planując poczęcie potomka, wiadome są najbardziej oczywiste kwestie dotyczące zapłodnienia czy samej ciąży. Nikt nie zastanawia się nad całym procesem oraz konsekwencje niektórych działań, mogących negatywnie skutkować na rozwijające się w łonie matki dziecko. Warto więc dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach ciąży, by jak najlepiej wspierać rozwój płodu. Poniższy artykuł traktować będzie o początkowym fragmencie całej ciąży, czyli drugim tygodniu.

Co się dzieje w drugim tygodniu ciąży?

2 tydzień ciąży zawiera się formalnie w 1. miesiącu ciąży, jednak dopiero w tym okresie organizm kobiety przygotowuje się do zapłodnienia. Nastąpi to w dokładnie w dniu jajeczkowania, czyli pomiędzy 12-16 dniem cyklu miesiączkowego. Jeżeli mamy do czynienia z parami, które planują ciążę, warto, aby kobieta zaopatrzyła się w test owulacyjny, który wspomoże ten proces dokładnym obliczeniem owulacji. 2 tydzień ciąży charakteryzuje się wzrostem poziomu estrogenu w organizmie, dlatego też kobiety czują się bardziej atrakcyjnie, a ich ochota na współżycie jest wyraźnie zwiększona. Jest to idealny moment na próby zajścia w ciążę, ponieważ organizm kobiecy daje znać, że jest gotowy do zapłodnienia.

Cykl kobiety około 2 tygodnia ciąży

2 tydzień ciąży to czas dojrzewania komórki jajowej w jajnikach. Analizując ten etap ciąży, wyróżnić można trzy fazy, które zachodzą w organizmie kobiety. Pierwsza z nich to faza niepłodności względnej, która przypada na około 7-10 dzień cyklu, choć jej długość nie jest zawsze taka sama. Druga z nich to faza płodności, czyli jajeczkowanie, kiedy występuje największa szansa na zapłodnienie. Faza ta wypada między 10 a 18 dniem cyklu. Ostatnia z faz to owulacja, kiedy uwolniona komórka jajowa może zostać zapłodniona, jednak jej żywotność jest krótka i trwa maksymalnie 24 godziny. Do poczęcia dochodzi około 14. dnia cyklu.

Fizyczne i psychiczne symptomy 2 tygodnia ciąży

W czasie 2 tygodnia ciąży kobieta może zaobserwować wiele fizycznych objawów, które oddziałują na jej ciało. Należy do nich przede wszystkim pojawienie się plamienia w okolicach 6-12 dnia po poczęciu. Dzieje się tak ze względu na zagnieżdżanie się komórki jajowej w macicy, dlatego zazwyczaj jest ono normalnym objawem. Kolejna zmiana dotyczy piersi kobiety, które stają się tkliwe, cięższe i pełniejsze, a ich brodawki mogą ulec ściemnieniu. Do negatywnych objawów tego okresu zaliczyć można również towarzyszące kobiecie uczucie zmęczenia i nadmiernej senności, ale także uporczywe wzdęcia i gazy. Dodatkowo może wystąpić potrzeba częstszego oddawania moczu. Rzadkim symptomem, choć mogącym wystąpić już w tak wczesnym okresie ciąży, są nudności i wymioty. Psychicznymi objawami 2 tygodnia ciąży jest stan podobny do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli typowa ciążowa huśtawka nastrojów, rozdrażnienie i nadmierna, bezzasadna płaczliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *