Dziesiąty tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży należy do I trymestru, którym w tym okresie powoli dobiega końca. Zmiany zachodzą nie tylko u dziecka, ale także u mamy. Z każdym dniem ciąża zaczyna stawać się widoczna. Do momentu porodu zostaje 30 tygodni. Wraz z 10. tygodniem kończy się organogeneza, proces tworzenia się i rozwój narządów, czyli ten okres, kiedy dziecko jest najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Rozwój zewnętrzny dziecka

Dziecko w łonie mamy w 10 tygodniu mierzy już 3cm i waży około 5 gramów. Rozmiarem przypomina śliwkę. Najszybciej rozwijającym się organem jest mózg, z każdą minutą przybywa około 250 milionów nowych neuronów. Głowa stanowi prawie połowę długości ciała dziecka. Zmienia się położenie oczu, widoczne stają się nos, usta, a także powieki, które pozostają sklejone. Kształtują się rysy twarzy. Powstają zewnętrzne części ucha. Widoczne są już także palce u stóp. Uformowane są kostki i nadgarstki, a pod dziąsłami powstają zalążki ząbków. Dziecko może poruszać rączkami i nóżkami. Swobodnie porusza się także w płynie owodniowym, dzięki czemu trenuje mięśnie i wzmacnia układ szkieletowy. Zaczyna się także proces wapnienia kości.

Rozwój narządów wewnętrznych

Następuje dalszy rozwój i dojrzewanie narządów wewnętrznych. Żołądek produkuje soki trawienne, a nerki zwiększają wytwarzanie moczu. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć. W czasie badania USG z łatwością można zobaczyć jego serduszko, bijące z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Swój właściwy kształt nabierają płuca oraz trzustka. Rozwijają się także mięśnie przewodu pokarmowego, jelita podejmują swoje funkcje. Dziecko stymuluje rozwój swojego układu oddechowego i pokarmowego, poprzez połykanie płynu owodniowego. Powstaje również przepona, która w przyszłości umożliwi oddychanie powietrzem.

10 tydzień ciąży u przyszłej mamy

Zmiany związane z wejściem w dziesiąty tydzień ciąży, dotyczą także kobiety. U części przyszłych mam apogeum przykrych dolegliwości przypada właśnie na ten czas. Pojawia się jednak światełko w tunelu, gdyż zwykle z wejściem w II trymestr, samopoczucie się polepszy. Jeśli jest to kolejna ciąża to brzuch będzie już powiększony i zaokrąglony. Mogą pojawić się zaburzenia trawienia: wzdęcia i zaparcia. Może dokuczać niestabilność nastrojów, płaczliwość, senność, rozdrażnienie. Mocno mogą uwidocznić się na ciele żyły. W 10. tygodniu ciąży można także zaobserwować zmiany w dziąsłach, które stają się rozpulchnione. Piersi stają się większe i bardziej nabrzmiałe. 10. tydzień ciąży to już ostateczny czas, aby mieć za sobą przynajmniej jedną wizytę u ginekologa. To bardzo dobry moment na założenie karty ciąży i wykonanie badań – m.in. morfologii krwi, badania ogólnego moczu, grupy krwi i badania w kierunku obecności przeciwciał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *