Dwudziesty czwarty tydzień ciąży

Spodziewając się dziecka niemalże w każdym tygodniu w naszym organizmie zachodzi szereg skomplikowanych zmian, dzięki którym możliwe jest wykształcenie się dziecka. Wszystkie mogą one być bardzo interesujące dla przyszłej mamy, która często lubi wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w jej organizmie. Każda kobieta przeżywa ten czas na swój sposób, jedne wprost roznosi energia, inne czują się raczej apatyczne, senne i zmęczone. Będąc już w 24 tygodniu ciąży ma się tę świadomość, że jesteśmy już za połową drogi, bardzo możliwe, że dzięki badaniom prenatalnym lub też wizycie u ginekologa znamy płeć dziecka. 24 tydzień ciąży to z wielu względów ważny moment. Jeśli w tym czasie doszłoby do narodzin dziecka, byłoby to określane mianem wczesnego porodu, a nie poronienia. Mimo wszystko, to jednak znacznie za wcześnie na to, aby maluch już teraz mógł zobaczyć świat własnymi oczami.

Jakie zmiany zachodzą u przyszłej mamy?

Będąc już na tym etapie objętość naszego brzucha może się już znacznie zwiększyć, jednak zależy to zarówno od naszej diety, wielkości dziecka jak i naszej figury. Tak czy inaczej, nie można zaprzeczyć, że dziecko stale rośnie i coraz mniej ma miejsca w brzuchu, co może skutkować tym, że zaczyna mocno się rozpychać uciskając różne narządy. Efektem tego mogą być problemy ze złapaniem oddechu, a także zgaga, a nawet wystąpienie refluksu żołądkowo- przełykowego. Aby zapewnić sobie lepsze samopoczucie, lepiej decydować się na posiłki o mniejszych porcjach, ale zjadać je częściej. Bardzo wiele kobiet już na tym etapie odczuwa mocniejszy ucisk w okolicy pęcherza moczowego, co sprawia, że wizyty w toalecie mogą być znacznie częstsze. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, także i ten moment jest odpowiedni do tego, aby wykonywać proste ćwiczenia mięśni Kegla, co pozwoli lepiej radzić sobie z uciskiem na pęcherz, a także może okazać się bardzo pomocne już podczas samego porodu. Już po 20 tygodniu ciąży można też zacząć odczuwać lekkie napinanie się macicy, chociaż nie każdej ciężarnej uda się to zaobserwować- to skurcze Braxtona-Hicksa pozwalają przygotować się macicy do porodu, który zbliża się wielkimi krokami. Dno macicy może już sięgać pępka.

Na tym etapie warto mocniej skupić się na wyczuwaniu ruchów malucha. Zostaje ustalony pewien rytm dobowy, a jego aktywność w brzuchu zazwyczaj wzmaga się w godzinach wieczornych. Maluch ma też swoje pory, kiedy ruchy nie są wyczuwalne i kiedy odpoczywa lub też śpi. Dziecko staje się też bardziej świadome swojego położenia i może się delikatnie przemieszczać w brzuchu po to, aby przyjąć najwygodniejszą dla siebie pozycję, co wiele przyszłych mam zaczyna od razu zauważać.

Ważne, aby cały czas pozostawać pod opieką lekarza i dobrze się odżywiać, gdyż dziecko intensywnie rośnie i zaczyna na swój własny użytek gromadzić niektóre pierwiastki, co automatycznie oznacza wzrost zapotrzebowania na nie w diecie przyszłej mamy. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba nagle jeść bardzo dużo, ale mogą zacząć się pojawiać „napady wilczego głodu”, które do tej pory się nie zdarzały.

Na jakim etapie rozwoju znajduje się dziecko?

Na tym etapie dziecko zaczyna nabierać kształtów. Pod koniec 24 tygodnia ciąży może ono wyglądać już tak, jak za pewne będzie wyglądało po porodzie, jeśli chodzi o odpowiednie proporcje ciała. To także moment, kiedy bardzo mocno rozwija się cały układ nerwowy malucha. Jego struktura coraz mocniej się komplikuje i zagęszcza, pojawiają się nowe połączenia nerwowe oraz nowe funkcje układu nerwowego. Maluch systematycznie zwiększa też swoją masę przybierając około 100 gramów tygodniowo. Jego delikatna skóra pokryta jest specjalną mazią płodową oraz meszkiem, co dodatkowo pełni funkcję ochronną.

24 tydzień ciąży to także czas, kiedy mocno rozwija się układ oddechowy. Wewnątrz płuc wytwarzane są oskrzeliki. Zaczyna też wzrastać częstotliwość kurczenia się i rozkurczania klatki piersiowej, co zaczyna już przypominać typowe oddychanie i oznacza, że organizm ćwiczy tę jakże ważną dla jego późniejszego życia funkcję.

Maluch jest coraz bardziej świadomy swojego położenia, może też reagować na wszystko to, co dzieje się na zewnątrz. Zbyt głośny i nieprzyjemny hałas może powodować u niego niepokój, a spokojna melodia może ukołysać go do snu. Staje się też bardziej ruchliwy, może zacząć kopać i częściej zmieniać pozycje coraz mocniej akcentując swoją obecność. Zaczyna też mocniej reagować na źródło światła, szpara powiekowa ulega otwarciu, a gałki oczne mogą poruszać się w różnych kierunkach.

Zawsze warto mieć świadomość, że każda kobieta jest inna, a w parze ze zmianami fizycznymi, idą także zmiany hormonalne i psychiczne. Zmieniająca się sylwetka i nasilające się dolegliwości różnego rodzaju mogą więc w ogóle nie wpływać na samopoczucie ciężarnej, ale mogą też być dla niej trudne do zaakceptowania. Czymś zupełnie normalnym jest huśtawka nastrojów, a także uczucie poirytowania. Warto powiedzieć sobie, że jest to efektem biologicznych zmian, które są konieczne do tego, aby w końcu urodzić dziecko. Najważniejsze, aby mieć do tego dystans i pocieszać się faktem, że wszystkie nieprzyjemne stany związane z ciążą bardzo szybko minął, a wszystkie pozytywne aspekty z tym związane warto zapamiętać i zachować dla siebie na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *