Trzydziesty tydzień ciąży

Zgaga i huśtawka emocjonalna

W trzecim trymestrze ciąży, znienawidzona na samym jej początku zgaga, może wrócić. Przyczyną takiego stanu jest powiększająca się macica, która zaczyna coraz mocniej naciskać na żołądek powodując cofanie się kwasów żołądkowych, a co za tym idzie nieprzyjemny, kwaśny smak i pieczenie w ustach, które nie tylko trudno pokonać, ale również ciężko tolerować. Aby zminimalizować jej nasilenie, można jeść mniejsze posiłki i unikać tłustych potraw. Kolejnym objawem 30 tygodnia ciąży, mogą być nagłe, nieprzewidziane zmiany nastroju. Huśtawki nastroju są bardzo częste w ciąży, ponieważ kobieta może nie tylko być zestresowana zbliżającymi się zmianami w życiu, ale również poddana działaniu hormonów, które w 30 tygodniu ciąży mogą osiągnąć naprawdę wysoki poziom i bezpośrednio wpłynąć na samopoczucie psychiczne ciężarnej. Aby nieco opanować emocjonalny rollercoaster, oczekująca dziecka kobieta może robić rzeczy, które sprawią, że poczuje się dobrze, niezależnie od tego, czy będzie to spacer, spędzenie czasu ze znajomymi czy drzemkę.

Trudności ze snem

W 30 tygodniu ciąży wygodne i regeneracyjne spanie może być trudne. Wyjątkowy przypływ energii, który towarzyszył kobiecie podczas drugiego trymestru, może być na wyczerpaniu. Jeśli  przyszła mama ma problemy ze snem i wygodnym ułożeniem swojego ciała, może użyć poduszki ciążowej w kształcie długiego, elastycznego rogala, aby poprawić nieco komfort i wygodę podczas snu. Na noc, warto zasłonić okna i wyciszyć telefon. Może to wpłynąć na nieco dłuższy, spokojniejszy sen. Ciemne otoczenie wpływa z kolei na produkcję ważnej dla organizmy melaniny.

Przyrost masy ciała

Typowy przyrost masy ciała w 30 – 35 tygodniu ciąży wynosi około 2,5 kilograma. Waga lekko zatrzymuje się i kobieta nie przybiera tak szybko, jak miało to miejsce w 25 – 30 tygodniu. Zdrowa ciąża, podczas której kobieta prowadzi zbilansowana dietę, powinna spowodować wzrost masy ciała o nie więcej niż 16 kilogramów (dotyczy to kobiet z BMI 20-26, czyli z normalną wagą). Podczas wizyty u ginekologa, lekarz zauważy również, że dno macicy osiągnęło wysokość od około 28 do 32 centymetrów. Kobieta z pewnością odczuwa to w inny sposób – może czuć, ze brzuch rozciąga się za klatkę piersiową, może mieć trudności z oddychaniem i szybkim marszem.

Upławy

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na upławy. Uporczywe uczucie wilgoci na bieliźnie, które może powodować konieczność jej zmiany może świadczyć o sączeniu się wód płodowych (ale nie musi!). Płyn owodniowy jest przezroczystą lub lekko żółtawą cieczą, która wypełnia worek owodniowy w macicy. Płyn owodniowy działa jak poduszka bezpieczeństwa – chroni dziecko i utrzymuje je w idealnej temperaturze.  W miarę wzrostu dziecka płyn owodniowy pomaga również w jego rozwoju – szczególnie w płucach i układzie pokarmowym. Dziecko zaczyna nim  oddychać i go połykać, trenując podstawowe odruchy. We wczesnych tygodniach ciąży worek owodniowy rozwija się w macicy i zaczyna wypełniać się płynem pochodzącym głównie z organizmu matki. Około 20 tygodnia ciąży, kiedy nerki dziecka funkcjonują całkiem dobrze, płyn ten będzie składał się głównie z… moczu dziecka.  W 30 tygodniu ciąży ilość płynu owodniowego osiąga swoje apogeum. Teraz, sukcesywnie będzie już zmniejszał swoją objętość, aż do czasu porodu. Na okresowym usg, lekarz oceni jego obecność i ilość – określone miarą AFI.

Rozwój  dziecka w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży dziecko powinno przybierać około 250 gramów tygodniowo.  Średnia waga i wzrost dzieci w 7 miesięcy ciąży wynosi  od 1200 do 1400 gramów przy wzroście około 40 centymetrów. Gdy dziecko rośnie, jego ruchy mogą się zmieniać. Wykonuje kopnięcia mniej więcej o tej samej porze każdego dnia – taki system aktywności prawdopodobnie utrzyma się po porodzie. Ruchy dziecka mogą być nieco mniej intensywne z uwagi na mniejszą ilość miejsca w brzuchu mamy. To co staje się kamieniem milowym w rozwoju malucha to rozwój jego płuc. W 7 miesiącu powinny być już przygotowane na zaczerpnięcie pierwszego, samodzielnego oddechu, chociaż z tym przyjdzie im się zmierzyć dopiero za 10 tygodni. Dziecko może już być ustawione główką w dół, chociaż nie musi. Jeśli tak nie jest – ma jeszcze sporo czasu na prawidłowe obrócenie się w macicy.

W 30 tygodniu ciąży, przyszła mama może narzekać już na bóle krzyża i kręgosłupa związane z przeciążeniem odcinka krzyżowego. To również ostatni dzwonek na zapisanie się na szkołę rodzenia. W 30 tygodniu ciąży, kobieta zlecone będzie miał kolejne badania kontrolne – morfologie krwi, badanie ogólne moczu i ponowne badania pod kątem przeciwciał odpornościowych.Jeśli matka i dziecko posiadają konflikt serologiczny,, między 28 a 30 tygodniem ciąży powinni przyjąć globulinę anty-D. Wszystkie niepokojące symptomy takie jak nadmiar upławów i wydzielony z pochwy, znacznie zmniejszenie aktywności dziecka, nagły wzrost ciśnienia i swędzenie całego ciała należy niezwłocznie zgłaszać swojemu lekarzowi – przyczyna takich objawów może być dość błaha, ale również niezwykle poważna – nie można ich ignorować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *